دیدارجمعی از اعضای شورای سیاستگذاری ادوار تحکیم وحدت با کروبی

جنبش سبز را  

 

دیر بپذیرید فرصتتان از دست می رود   

  

 

 

نگرانی حکومت از وضع موجود نیز خود حاکی از آن است که از فعالیت ها و عملکرد آینده می ترسد. به زندان افکندن آنهایی که به تازگی از زندان رها شده اند و اصرار بر عدم آزادی عده ای دیگر به وضوح نشان می دهد که رعب و وحشتی از مردم و حرکت های مردمی در حاکمیت وجود دارد. گریز از قانون نزد آنهایی که الان در قدرت هستند، امری طبیعی و عادی شده و نمود عینی آن هم برچیده شدن تمامی دستگاه‌های نظارتی و بی‌توجهی به گزاش‌هایی است که نشان دهنده ضعف و زوال وضعیت اقتصادی جامعه ایران است جمعی از اعضای شورای سیاستگذاری ادوار تحکیم وحدت و دیگر فعالان دانشجویی، عصر پنجشنبه با حجه الاسلام مهدی کروبی دیدار کردند. روند فعالیت جنبش سبز، راهکارهای پیش رو و بررسی وضعیت دانشجویان در بند از جمله محورهایی بود که در این جلسه مورد بررسی و بحث قرار گرفت.
دیدار اعضای شورای سیاستگذاری ادوار تحکیم وحدت در شرایطی با مهدی کروبی برگزار شد که احمد زیدآبادی، دبیرکل و عبدالله مومنی، سخنگوی ادوار به همراه تعدادی دیگر از اعضای این نهاد سیاسی در زندان به سر می‌برند.
مهدی کروبی در این دیدار به روند رو به رشد جنبش سبز در جامعه اشاره کرد و گفت:« وقتی بر جنبش های اجتماعی فشار وارد می شود، پوست انداختن اقشار مختلف مردم طبیعی است. افراد جامعه پوست می اندازند و جوهره شان را نشان می دهند. در شرایط کنونی می بینیم که با وجود فشار زیادی که بر شهروندان حاکم است، روند رو به رشد جنبش در جامعه کاملا به چشم می آید. با وجود همه این فشارها مردم روز به روز نسبت به عملکرد دولت حساس تر می شوند.»
او همچنین تاکید کرد:« نگرانی حکومت از وضع موجود نیز خود حاکی از آن است که از فعالیت ها و عملکرد آینده می ترسد. به زندان افکندن آنهایی که به تازگی از زندان رها شده اند و اصرار بر عدم آزادی عده ای دیگر به وضوح نشان می دهد که رعب و وحشتی از مردم و حرکت های مردمی در حاکمیت وجود دارد.»
به گفته وی، جنبش سبز حق طبیعی مردم است و حاکمیت باید به این حق تن دهد و هرچه این پذیرش به تعویق افتد هزینه کار برای روحانیون، نظام و اسلام بیشتر خواهد شد.
او همچنین تاکید دارد که باید برای پاسخگویی به مردم حداقل به وعده‌هایی که در اوایل انقلاب به مردم می دادیم، عمل شود. به هر صورت اگرچه در شرایط حاضر می بینیم که بسیاری افرادی که هیچ هزینه ای برای انقلاب پرداخت نکرده اند، در قدرت‌اند، اما شناسنامه کاری و عملکردی بسیاری دیگر از همان ها نشان می‌دهد که حضورشان ریشه در انقلاب دارد و باید بتوانند افکار عمومی را برای شعارهایی که پیش از این می‌دادند، قانع کنند، چرا که مردم ایران حافظه تاریخی خوبی دارند و هنوز آن شعارها و وعده ها را به یاد می آورند.
کروبی همچنین افزود:« باید با تمامی نهادهایی که در نظام هستند و برای گفت و گو موثراند وارد مذاکره شویم.»
او تصریح کرد:« وقتی از سوی خانواده زندانیان سیاسی به آیت الله وحید نامه می‌نویسند و درخواست دیدار می‌شود و ایشان هم پذیرای خانواده‌ها می‌شوند و وعده همکاری می‌دهند مراجع نیز در دیدار چهره به چهره با این افراد متوجه موضوع می شوند و می‌بینند که خانواده‌های پایبند به اسلام و حکومت اینطور باید دنبال احقاق حقوق زندانیانی باشند که بخشی از حکومت و جامعه اسلامی ایران به شمار می‌آیند.»
دبیرکل حزب اعتماد ملی در بخش دیگری از صحبت‌هایش تاکید کرد:« گریز از قانون نزد آنهایی که الان در قدرت هستند، امری طبیعی و عادی شده و نمود عینی آن هم برچیده شدن تمامی دستگاه‌های نظارتی و بی‌توجهی به گزاش‌هایی است که نشان دهنده ضعف و زوال وضعیت اقتصادی جامعه ایران است. چنانچه می‌بینیم سازمان مدیریت، دیوان محاسبات و بازرسی کل کشور دیگر یا وجود خارجی ندارند و یا کارکرد گذشته خود را از دست داده اند.»
وی همچنین به نقل قولی یکی از مسئولان اشاره کرد که گفته بود ایران کارگاه بزرگی شده و تاکید کرد:« وضعیت بیکاری به عنوان واقعیتی اجتماعی همیشه در جامعه ما وجود داشته اما در شرایط کنونی بیشتر از گذشته لمس می شود و وقتی می‌بینیم که هر روز خبر تعطیلی کارگاه و کارخانه‌ای به گوش می رسد و آنگاه آقیان مدعی اند کشور به کارگاه بزرگی تبدیل شده است!
او همچنین خطاب به حاکمیت گفت:« مردم سی سال است که به خاطر نظام اسلامی هر نوع فداکاری می کنند آنوقت چطور حاکمیت به اشتباهاتش اعتراف نکرده و از مردم عذرخواهی نمی کند.»