در حاشیه مناظره داوری و پزشکیان در مورد سیاست افزایش جمعیت

 

 

دولت در مظلومیت یا در استیصال

  


آسیابی که گندم ندارد ، خودش را می ساید

  

 

نمی دانم باید به حال دولت کنونی تاسف خورد یا از وضعیتی که دچارش شده ابراز شادمانی کرد ! واقعیت این است که این روزها غیر از دولتمردان و اندک طرفدارانش در مجلس و قوای نظامی و انتظامی و البته کیهان و چند رسانه بدون مخاطب دیگر  ، هیچکس جسارت دفاع از دیدگاههای رییس دولتش را ندارد و این از عجایب دنیای روزنامه نگاری است و منظورم از " این " ، غیبت کارشناسان در حمایت از تصمیمات دولت است.با اینحال نباید پا را از جاده انصاف بیرون گذاشت . دولت احمدی نژاد یک کارشناس منحصر به فرد دارد . کارشناسی که امروز در سنگر " کانون بازنشستگان مس " مشغول تلاش است و تا دیروز به عنوان معاون خبر در ایرنا برای توجیه اعمال نابخردانه تلاش کرد اما هرچه کرد به در بسته خورد.


نمی دانم باید به حال دولت کنونی تاسف خورد یا از وضعیتی که دچارش شده ابراز شادمانی کرد ! واقعیت این است که این روزها غیر از دولتمردان و اندک طرفدارانش در مجلس و قوای نظامی و انتظامی و البته کیهان و چند رسانه بدون مخاطب دیگر هیچکس جسارت دفاع از دیدگاههای رییس دولتش را ندارد و این از عجایب دنیای روزنامه نگاری است و منظورم از " این " ، غیبت کارشناسان در حمایت از تصمیمات دولت است.
با اینحال نباید پا را از جاده انصاف بیرون گذاشت . دولت احمدی نژاد یک کارشناس منحصر به فرد دارد . کارشناسی که امروز در سنگر " کانون بازنشستگان مس " مشغول تلاش است و تا دیروز به عنوان معاون خبر در ایرنا برای توجیه اعمال نابخردانه تلاش کرد اما هرچه کرد به در بسته خورد.
این کارشناس که روزگاری در هیبت کارشناس نانو دانش آموخته شده ، تنها کارشناس شناخت تاکتیک های جنگ نرم ، سران فتنه ،‌ بودجه ، برنامه های اقتصادی ، دانه درشت های فساد ، کارشناس رسانه ، تولید بچه ، زن دوم و بی فایده بودن علوم انسانی دولت بود که البته به رغم حضور در جایگاه مدیریتی یکی از ثروتمندترین صندوق های بازنشستگی شان انحصاری کارشناسی  خود را فراموش نمی کند.
روز گذشته رادیو یک میز گرد تخصصی داشت در مورد موضوع افزایش موالید و نرخ رشد جمعیت که حضور 2 کارشناس مدعو به عنوان مخالف و موافق موضوع را جذاب می کرد.
کارشناس اول دکتر مسعود پزشکیان ، وزیر بهداشت دولت خاتمی و عضو کمیسیون اجتماعی شورای شهر تهران که به رغم داشتن مارک اصلاح طلبی هنوز نیز در نماز جمعه ها در صف قرار دارد و در میان خواص هر از گاهی نیز در میان مدعوین دیدارهای رهبری به چشم می خورد. پزشکیان زا آن اصلاح طلبانی است که هیاهو ندارد و بیشتر در حوزه های تخصصی وارد می شود و البته شان کارشناس نیز همین است.
در بحث دیروز هم پزشکیان از سابقه تشویق افزایش زاد و ولد و مشکلاتی که برای کشور ایجاد کرد صحبت کرد و خیلی متین از تهدیدهایی گفت که این گرایش برای مدیریت و ظرفیت های بهداشتی ، اموزشی و اجتماعی ایجاد می کند.
اما کارشناس بعدی ، عبدالرضا داوری تنها کارشناس دولت بود که حمله را با این جمله خطاب به مجری آغاز کرد که " من تصور می کردم که موضوع کارشناسی است ، حال آنکه برخورد دکتر پزشکیان سیاسی است " !!!
و شاید به همین علت بود که پزشکیان بعد از دقایقی حدود یک دقیقه برای تبیین نظر خود وقت خواست و عذر خواهی کرد و صحنه را به تنها کارشناس موضوع حواله کرد.
اما در میان حجم انبوهی از شعارهایی که سر داده شد تنها نکته محوری که از زبان تنها کارشناس دولت خارج شد ، این گاف بود که " این یک واقعیت است که اقلیت های دینی در مناطق مرزی نرخ رشد جمعیتی بالایی دارند و این یک تهدید است " .
این گاف از سوی تنها کارشناس رسانه ای دولت ، دستمایه ای شد تا من فکر کنم این از مظلومیت دولت است یا استیصال ان که تمامی کارشناسان قابل دهان بسته به کنجی نشسته اند و نظاره گرند.
این واقیت را نیز نباید نادیده گرفت که مشی اخلاقی منتقدان دولت مانع از این شد تا پزشکیان یادآوری نکند که تمام دغدغه دولتی که همه مسایل را با نگاه امنیتی ارزیابی می کند این است که نگران تغییر بافت جمعیتی ، اجتماعی و نهایتا سیاسی در کشور است.
اما آیا تغییر بافت جمعیتی در همه دنیا یک تهدید محسوب می شود؟ اگر این بود که سیاستهای مهاجر پذیری در غرب و دادن حق رای و حتی انتخاب یک رییس جمهور سیاهپوست کنیایی تبار باید امروز امریکا را کن فیکون می کرد!
پایان این مقال را شاید بتوان با یک سوال و یک سخن از بزرگان نگاشت که حال که نتیجه سیاست های تشویقی جمعیتی 20 تا 30 سال گذشته نسل جوان عاصی امروزند که در خیابانها به اعتراض مشغولند ، از نمد تشویق زاد و ولد قرار است در آینده چه کلاهی برای این کشور تافته شود ؟
و پایان اما این سخن یکی از بزرگان که " آسیابی که گندم ندارد ، خودش را می ساید " !  

مشروح مناظره را بعدا اینجا بخوانید